Wielkanoc to wyjątkowy czas w roku, który skłania nie tylko do refleksji, ale również spotkań z najbliższymi. Czego nie może zabraknąć na wielkanocnym stole, aby wspólnie spędzony czas był udany także pod względem kulinarnym? Przedstawiamy tradycyjne potrawy wielkanocne, a także zwyczaje wiążące się ze Świętami Wielkiej Nocy. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.

Tradycyjne potrawy wielkanocne – co najczęściej gości na polskich stołach?

 Odbywająca się w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca Wielkanoc to uroczyście obchodzone w Polsce święto. Ma ono szczególne znaczenie dla chrześcijan. Upamiętnia bowiem śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Jest też czasem odpoczynku, wytchnienia i rodzinnych spotkań.

Dla wielu osób to właśnie możliwość spędzenia czasu z bliskimi jest tym, co w Świętach Wielkanocnych cenią najbardziej. Sprzyja temu suto zastawiony wielkanocny stół. Co koniecznie musi się na nim znaleźć? Jakie tradycyjne dania warto zaserwować z okazji Świąt Wielkanocnych?

 1. Żurek lub barszcz biały z kiełbasą i jajkiem
 2. Pieczona biała kiełbasa
 3. Jajka faszerowane
 4. Sałatka jarzynowa
 5. Pieczone mięsa (schab, karkówka) nadziewane suszonymi owocami, np. morelami lub śliwkami
 6. Mazurek z bakaliami i babka wielkanocna
 7. Pascha wielkanocna, makowiec
 8. Baranek wielkanocny
 9. Pasta jajeczna

W zależności od regionu z okazji Świąt Wielkiej Nocy przygotowywane są różne tradycyjne potrawy wielkanocne. Na przykład w Małopolsce jada się strząskę (odmianę zupy chrzanowej), a na Podlasiu – barszcz czerwony z kiszonych buraków. Z kolei na Śląsku zjeść można święcelnik – czyli ciasto drożdżowe zapiekane z kawałkami wędlin. To prosty sposób na pyszną wielkanocną przekąskę.

Jako dania główne sprawdzają się różnego rodzaju mięsa na Wielkanoc. Kaczka nadziewana jabłkami, indyk faszerowany mięsem mielonym, pieczeń wołowa czy też sznycel wieprzowy to tylko wybrane propozycje, jakie możesz zaserwować na świątecznym stole.

Tradycyjne potrawy a catering wielkanocny do domu – czy warto zamówić świąteczne dania przygotowane przez profesjonalnych kucharzy?

 Polskie potrawy wielkanocne urzekają smakiem, aromatem i wyglądem. Niestety ich przygotowanie trudno pogodzić z pracą oraz przedświątecznymi zakupami i porządkami. Nie oznacza to jednak, że należy z nich zrezygnować.

Jeżeli nie masz czasu, możesz zdecydować się na catering wielkanocny. Zamówione przystawki, zupy i dania mięsne otrzymasz tuż przed świętami, a w wielkanocną niedzielę lub poniedziałek jedynie je odgrzejesz. Dzięki temu będą świeże i pyszne. Ty zaś nie spędzisz w kuchni więcej czasu, niż jest to konieczne.

Dzięki cateringowi na Twój wielkanocny stół trafią tradycyjne dania, takie jak żurek lub barszcz biały z dodatkiem białej kiełbasy, jajka faszerowane czy też pasztety z mięsa i w wersji wegetariańskiej, które zachwycą rodzinę i gości. Pamiętaj, do domu możesz zamówić także ciasta, a nawet baranka wielkanocnego, oszczędzając sobie tym samym wielu przygotowań.

Jakie są tradycje wielkanocne? 4 najważniejsze zwyczaje kultywowane w Polsce

 Święta Wielkanocne to doskonała okazja, aby nie tylko przygotować pyszne potrawy i spotkać się z bliskimi przy świątecznym stole, ale również kultywować tradycje wielkanocne. Jakie zwyczaje cieszą się szczególną popularnością w Polsce?

 • Malowanie jajek

To tradycja uwielbiana przez dzieci. Najczęściej ma ona miejsce w Wielki Piątek lub wczesnym rankiem w Wielką Sobotę. Ugotowane na twardo jajka zdobi się różnymi technikami, np. maluje farbami. Tak przygotowane pisanki wielkanocne trafiają do święconki, a następnie na świąteczny stół.

 • Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę

To jeden ze zwyczajów, który stanowi nieodłączną część Świąt Wielkiej Nocy. Tego dnia Polacy tłumnie przybywają do kościołów z koszyczkami wypełnionymi po brzegi różnymi artykułami żywnościowymi. Poświęcone przez kapłana produkty trafiają na wielkanocny stół. Ich spożycie ma zapewnić wiernym dostatek, zdrowie, pomyślność i siłę na cały rok.

Wybór artykułów żywnościowych w koszyczku wielkanocnym nie jest przypadkowy. Każdy znajdujący się w nim produkt ma bowiem swoją symbolikę. Co koniecznie należy poświęcić?

 • chleb – symbolizuje ciało Chrystusa, a tym samym życie wieczne. Ma zapewniać dobrobyt i pomyślność. Zazwyczaj jest to niewielki bochenek, wypiekany specjalnie na Niedzielę Wielkanocną 
 • jajka – to symbol nowego życia i płodności. Oprócz zwykłych ugotowanych na twardo jajek w koszyczku powinny znaleźć się także pisanki (jajka wielkanocne zdobione różnymi technikami) lub kraszanki (jajka malowane na jeden kolor, bez wzorów) 
 • baranek – to znak Chrystusa, który uosabia zwycięstwo życia nad śmiercią. Najczęściej do koszyczka wkłada się cukrowego lub czekoladowego baranka wielkanocnego. Popularny jest także baranek z masła lub wypiekany z ciasta np. drożdżowego 
 • wędliny – symbolizują dostatek materialny, zdrowie i płodność. Oprócz klasycznych wędlin w święconce powinna znaleźć się również biała kiełbasa, na której przygotujesz wielkanocny żurek lub barszcz biały 
 • sól – to symbol oczyszczenia, prostoty i prawdy. Dodaje smaku, a także chroni żywność przed zepsuciem. Poświęconą solą należy przyprawiać przygotowywane potrawy wielkanocne 
 • chrzan – symbolizuje ludzką siłę. Do koszyczka wkłada się go w kawałku lub w formie startej. Chrzanem można przyprawić żurek z dodatkiem białej kiełbasy albo dodać go do jajek, mięsa podawanego na zimno i wędlin znajdujących się na świątecznym stole 
 • ciasto – wyraża radość po zakończeniu postu. Symbolizuje także ludzkie umiejętności. Najczęściej w koszyczku wielkanocnym ląduje niewielka babka, nawet jeśli na Wielkanoc przygotowuje się różne ciasta.

To tylko wycinek z całej listy produktów, które mogą znaleźć się w koszyczku wielkanocnym. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby poświęcić mniej tradycyjne potrawy i produkty żywnościowe. Na przykład dzieci często wkładają do koszyków nie tylko pisanki i baranki, ale także czekoladowe jajka i zajączki.

 • Śniadanie wielkanocne

Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się hucznie. To wówczas wczesnym rankiem cała rodzina spotyka się przy wielkanocnym stole, dzieli jajkiem i spożywa poświęcone artykuły żywnościowe, a także przygotowane na ich bazie potrawy.  

Śniadanie wielkanocne to moment, na który czeka się cały post. Rozpoczyna bowiem świętowanie. Nic więc dziwnego, że na stole wielkanocnym pojawia się pyszne jedzenie. Żurek z jajkiem i białą kiełbasą, chleb, jajka faszerowane, pasztety czy też sałatki. To tylko wybrane potrawy, które są przygotowywane na święta wielkanocne.

W zależności od regionu – a nawet domu uroczyste  śniadanie może wyglądać inaczej. Na przykład mieszkańcy Podkarpacia nie nie wyobrażają sobie posiłku bez studzieniny, czyli galaretki z wieprzowych nóżek w galarecie. Na Śląsku z kolei popularne są  buchty, czyli drożdżówki na słodko.

 • Śmigus-dyngus, czyli lany poniedziałek

To zwyczaj praktykowany w Poniedziałek Wielkanocny, który polega na wzajemnym oblewaniu się wodą przez bliskich i przyjaciół. Nic więc dziwnego, że największą popularnością cieszy się wśród dzieci i młodzieży. Obchodzi się go nie tylko w Polsce, ale również na Morawach, w Słowacji oraz niektórych regionach Ukrainy.

Przygotowania do Świąt Wielkanocnych mogą skutecznie odebrać całą radość, która z nich płynie. Żeby móc w spokoju kultywować zwyczaje i mieć więcej czasu dla bliskich, możesz zdecydować się na catering na Wielkanoc. Dzięki takiemu rozwiązaniu na świątecznym stole staną pyszne tradycyjne potrawy wielkanocne, które zachwycą nie tylko smakiem, ale i wyglądem. Wielkanoc w kuchni? Z Masters Catering to wykluczone! Skontaktuj się z nami i sprawdź ofertę świąteczną.