Boże Narodzenie za pasem, a Ty nadal zastanawiasz się, co – oprócz tradycyjnych dwunastu potraw – przygotować na święta? Na bożonarodzeniowym stole doskonale sprawdzą się śledzie. Odpowiednio przygotowane będą stanowić wykwintną przekąskę, która podbije podniebienia domowników i gości. Sprawdź najlepsze przepisy na pyszne śledzie i zainspiruj się.
Jakie śledzie na Święta Bożego Narodzenia?
Śledź to jedna z najbardziej popularnych ryb w naszym kraju. Gości ona na polskich stołach podczas różnorodnych okazji. Nie tylko znakomicie smakuje, ale również zawiera wiele drogocennych składników. Nic więc dziwnego, że zajmuje zaszczytne miejsce w polskiej kuchni. Podawany na różne sposoby – z cebulką, w śmietanie, po żydowsku – od lat uświetnia różne uroczystości.
Jakie śledzie na Boże Narodzenie sprawdzą się najlepiej? Oto sprawdzone propozycje
- Śledzie w oleju z cebulką
- Śledzie w śmietanie
- Śledzie z jabłkiem w sosie musztardowym
- Śledzie po żydowsku
Jak podać śledzie? Sałatka śledziowa na Boże Narodzenie
Święta Bożego Narodzenia to doskonała okazja, aby zaprezentować śledzie w nowej odsłonie. Na świątecznym stole doskonale sprawdzi się sałatka śledziowa. Jeżeli chcesz, aby prezentowała się spektakularnie, nie mieszaj składników, lecz ułóż je warstwowo. Wówczas będzie cieszyć nie tylko podniebienie, ale i oko.
Pamiętaj, nie ma jednego uniwersalnego przepisu na pyszną sałatkę śledziową. To, na jaką się zdecydujesz, zależy od Twoich indywidualnych preferencji. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby na wigilijnym stole zagościły dwie, a nawet trzy różne sałatki ze śledzia. Wśród polecanych sałatek znajduje się m.in.:
- Sałatka śledziowa z jajkiem i ogórkiem konserwowym
- Wykwintna sałatka ze śledziem i burakiem
- Sałatka śledziowa z suszonymi pomidorami, orzechami i rodzynkami
- Sałatka ze śledziem i ziemniakami
Śledź wigilijny inaczej – przekąski ze śledzia dla każdego
Na świątecznym stole mogą też pojawić się niestandardowe przekąski ze śledziem w roli głównej. Oto szczególnie polecane potrawy wigilijne ze śledzi:
- prosty tatar ze śledzia,
- koreczki śledziowe,
- jajka faszerowane śledziem,
- śledź wigilijny pieczony z czosnkiem i cytryną,
- pasta z wędzonego śledzia.
Jak zrobić najlepsze śledzie na Wigilię?
Śledzie wigilijne powinny zachwycać smakiem. Jeżeli klasyczne sposoby przygotowania ryby (np. w śmietanie) przestały Ci odpowiadać, możesz zdecydować się na inną opcję. Zimą szczególnie polecane są aromatyczne śledzie korzenne z zielem angielskim. Pięknie pachną i wybornie smakują.
Jak zrobić śledzie na Wigilię? Uniwersalna procedura postępowania
Śledzie wigilijne nie są trudne w przygotowaniu. Żeby się udały i zachwycały smakiem, trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach. Inaczej nawet najlepsze przepisy na śledzie nie zdadzą egzaminu. Jak przygotować śledzie na Wigilię?
- Namocz śledzie w wodzie, mleku lub winie
Jeżeli chcesz wykorzystać solone filety śledziowe, najpierw namocz je w zimnej wodzie. Dzięki temu będą mniej słone, a jednocześnie jędrne i miękkie. Zamiast wody możesz wykorzystać zimne mleko, maślankę, a nawet piwo czy czerwone wino. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Uważaj jednak, aby całkowicie nie wypłukać smaku śledzi. Dlatego co jakiś czas je kosztuj.
- Pokrój śledzie na mniejsze kawałki
Gdy śledzie będą optymalne w smaku, odcedź je i odciśnij na ręczniku papierowym, by pozbyć się nadmiaru wody, mleka czy też wina. Następnie pokrój je na mniejsze kawałki. Możesz też zostawić je w całości, jeśli chcesz przygotować koreczki śledziowe.
- Dodaj pozostałe składniki
Wrzuć pokrojone śledzie do salaterki i dodaj do nich pozostałe składniki, przyprawy i dressing. Odstaw na minimum kilka godzin, aby składniki się przegryzły. Z kolei całe filety śledziowe możesz nadziać śliwkami lub marynowanymi warzywami (np. ogórkiem, cebulą i papryką).
To podstawowy przepis na śledzie, którego siłą jest prostota. Tak podana ryba na pewno przypadnie go gustu domownikom i gościom, a Ty nie spędzisz całego dnia na przygotowaniach.
Kiedy można robić śledzie na Święta Bożego Narodzenia?
Największym atutem śledzi jest fakt, że możesz je zrobić wcześniej, jeszcze zanim na dobre ruszysz z przygotowaniami innych potraw na wigilijny stół – nawet na kilka dni przed kolacją. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że nie zdążysz. Jeżeli to możliwe, zamknij gotową potrawę śledziową w szczelnym słoju. Wówczas zyskasz pewność, że zachowa swoje walory smakowe aż do czasu, gdy zaserwujesz ją na świątecznym stole.
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas w roku. Nie każdy chce przeznaczyć go na gotowanie. Jeżeli również i Ty należysz do takich osób, możesz zdecydować się na catering wigilijny do domu. To wygodna i praktyczna opcja, która pozwala oszczędzić czas, a jednocześnie daje gwarancję smaku. Dania i przekąski są bowiem przygotowywane przez doświadczonych kucharzy, którzy wykorzystują starannie wyselekcjonowane składniki i przyprawy.