Przyjęcie komunijne w domu? To może się udać! Trzeba jedynie odpowiednio zaplanować uroczystość, a następnie wcielić ten plan w życie. Kto choć raz próbował na własną rękę przygotować obiad dla większej liczby osób, ten wie, że to niełatwe zadanie. Dlatego podpowiadamy, jak zorganizować przyjęcie komunijne we własnym domu. Przekonaj się, że nawet bez zdolności kulinarnych możesz podać wyjątkowe potrawy, które uświetnią uroczystość.

Catering na komunię w domu – dlaczego warto?

 Przyjęcie z okazji Pierwszej Komunii Świętej wymaga szczególnej oprawy. Nic więc dziwnego, że spędza rodzicom sen z powiek na długo przed planowanym terminem. Niestety, w natłoku obowiązków związanych z jego organizacją można łatwo zapomnieć o tym, co najważniejsze – celebrowaniu wydarzenia razem z dzieckiem. Dlatego choć część przygotowań warto powierzyć innym. Wbrew pozorom mowa tutaj nie o członkach rodziny, lecz wyspecjalizowanych firmach.

Podczas organizacji przyjęcia z okazji Pierwszej Komunii Świętej szczególnie czasochłonne oraz wymagające wysiłku i zaangażowania jest przygotowanie jedzenia. Menu komunijne powinno być nie tylko smaczne, ale również atrakcyjne pod względem wizualnym. Pełni bowiem kilka ról – zaspokaja głód, cieszy oko oraz podnosi rangę uroczystości.

Żeby uniknąć konieczności spędzenia w kuchni wielu godzin, warto zdecydować się na catering komunijny. Dzięki niemu upieczesz dwie pieczenie na jednym ogniu – zaserwujesz pyszne dania, które uświetnią przyjęcie komunijne, a jednocześnie zyskasz cenny czas. Gdy specjaliści będą przygotowywać potrawy, Ty możesz zająć się innymi kwestiami. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zorganizować Komunię w domu. Co możesz zyskać, wybierając profesjonalny catering na Komunię?

  1. Szerokie możliwości wyboru. Żeby urządzić przyjęcie komunijne, które zachwyci dziecko i gości, musisz zadbać o to, aby serwowane potrawy były różnorodne. W przypadku wielu firm cateringowych możesz wybierać spośród wielu potraw, komponując praktycznie własne menu.
  2.  Gwarancję jakości. Zamówienie cateringu gwarantuje, że serwowane dania będą nie tylko smaczne, ale i atrakcyjne pod względem wizualnym. W efekcie uświetnią stół komunijny,
  3.  Atrakcyjną cenę. Chcesz urządzić Komunię niskim kosztem? Pamiętaj, że przygotowanie potraw na własną rękę też wiąże się z wydatkami. Musisz nie tylko zapłacić za produkty, ale i zużyte media. Dlatego zdarza się, że zorganizowanie przyjęcia komunijnego z firmą cateringową nie zawsze wypada drożej. Oczywiście to, ile kosztuje catering na Komunię, zależy od wielu czynników. Dlatego w pierwszej kolejności poproś o wycenę usługi. Wówczas unikniesz niespodzianki.

Organizacja przyjęcia komunijnego – co zrobić do jedzenia na Komunię w domu?

 Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na profesjonalny catering na Komunię czy też przygotujesz  potrawy samodzielnie, musisz zdecydować, co chcesz podać. Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowy dzień, co powinno znaleźć odzwierciedlenie w serwowanych daniach. Menu na Komunię w domu należy przede wszystkim dopasować do charakteru uroczystości. Powinno być smacznie, nieco wykwintnie i koniecznie z wykorzystaniem najlepszych jakościowo produktów oraz świeżych warzyw, ziół oraz  owoców.

Zaplanowanie menu na Komunię w domu to wymagające zadanie. Żeby ułatwić Państwu przygotowanie jadłospisu, opracowaliśmy kilka użytecznych wskazówek. Co podać podczas tak ważnej rodzinnej uroczystości? Oto sprawdzone propozycje.

  1. Zimny bufet. Oprócz deski serów i wędlin na komunijnym stole mogą się znaleźć m.in. koreczki, roladki, jajka faszerowane, mini kanapeczki na krakersach, wytrawne babeczki czy też tartaletki. Warto również przygotować sałatki, np. warzywną, warstwową z burakiem czy też Cezar z kurczakiem.
  2.  Przystawka. Żeby zorganizować Komunię w domu, która w niczym nie ustępuje uroczystości w lokalu, warto pomyśleć o przystawce. W przypadku osób dorosłych dobrym wyborem będzie tatar z wołowiny, łososia lub tuńczyka. Surowego mięsa nie powinno się jednak podawać dzieciom. Najmłodszym gościom lepiej więc zaserwować roladki z tortilli albo wytrawne muffinki.
  3.  Pierwsze danie. To zazwyczaj rosół z makaronem. Niemniej jeśli zdecydujesz się zorganizować przyjęcie komunijne z pomocą profesjonalnego cateringu, możesz wybierać spośród różnego rodzaju zup. Oprócz tradycyjnego rosołu możesz zaserwować barszcz czerwony z kołdunami, zupę cebulową z grzankami czy też krem z brokułów z pestkami dyni.
  4.  Danie główne. Podczas przyjęcia komunijnego w roli dania głównego dobrze sprawdzą się polędwiczki wieprzowe w sosie własnym z purée ziemniaczanym, zrazy wołowe podawane z kluskami śląskimi oraz pierś z kurczaka faszerowana szpinakiem i suszonymi pomidorami z dodatkiem kartofli Hasselback. Każda z tych propozycji to smaczne, a zarazem sycące drugie danie. Wystarczy dodać do niego zestaw surówek i gotowe! Na szczególne wyróżnienie wśród możliwych do serwowania dań głównych zasługuje kotlet de volaille z frytkami. To potrawa, która przypadnie do gustu zwłaszcza dzieciom. Z piersi kurczaka można również przygotować cenione przez najmłodszych sznycle. W roli drugiego dania dla dzieci świetnie sprawdzą się też pulpeciki w sosie koperkowym.
  5.  Deser. To zazwyczaj tort komunijny. Na komunijnym stole powinny znaleźć się też różnego rodzaju ciasta i ciasteczka. Przyjęcie doskonale uświetni sernik baskijski, malinowa chmurka czy też tiramisu. Serwować warto również rurki z kremem, kokosanki oraz makaroniki.

Pamiętaj, to tylko przykładowe menu na Komunię, które niekoniecznie musi się sprawdzić w Twoim przypadku. Żeby z sukcesem przygotować tak ważne wydarzenie, przy opracowywaniu jadłospisu należy wziąć pod uwagę nie tylko charakter uroczystości, ale również liczbę gości, których chcesz zaprosić. Menu na Komunię na 30 osób będzie się różnić od menu, które ma pojawić się na skromnym przyjęciu komunijnym tylko dla najbliższych.

Jeśli pogoda sprzyja, przyjęcie na Pierwszą Komunię Świętą można zorganizować w przydomowym ogrodzie. W takim przypadku warto opracować nieco inne menu, które będzie dopasowane do uroczystości na świeżym powietrzu. Żeby Komunia w ogrodzie się udała, warto wynająć namiot komunijny. Wówczas ewentualne załamanie pogody nie zrujnuje przyjęcia.

O czym nie zapomnieć przed Komunią w domu? Jak dobrze przygotować przyjęcie komunijne?

 Rodzice dzieci komunijnych stoją przed ogromnym wyzwaniem zorganizowania udanego przyjęcia. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na catering komunijny czy też nie, musisz zadbać o wiele innych kwestii, takich jak:

  • wynajem ozdobnej zastawy obiadowej (część firm cateringowych oferuje własną zastawę stołową),
  • dekoracja stołu,
  • prezent komunijny,
  • ewentualne atrakcje dla dzieci i rodziny,
  • zaproszenie gości.

Wszelkie działania powinno poprzedzać przygotowanie listy gości. Pozwoli to ocenić, czy organizacja przyjęcia komunijnego we własnym domu jest w ogóle możliwa. Nie zawsze bowiem warunki mieszkaniowe pozwalają na to, aby wyprawić uroczysty obiad dla kilkudziesięciu osób. Mając opracowaną listę gości, łatwiej Ci będzie również opracować menu komunijne.

W związku z organizacją Komunii w domu konieczne jest także podjęcie decyzji, czy zapewnić obsługę kelnerską w tym ważnym dniu. Z jednej strony oznacza to dodatkowe koszty. Z drugiej pozwala odciążyć rodziców. Profesjonaliści zajmą się serwowaniem potraw i zadbają logistykę wydawania zimnego bufetu i dań głównych. Dzięki temu rodzice – zamiast krzątać się w kuchni – będą mogli w spokoju zasiąść wśród zaproszonych gości przy komunijnym stole.

Jak udekorować stół na Komunię w domu?

 Nawet jeśli przyjęcie komunijne ma odbyć się wyłącznie w gronie najbliższych, stół komunijny powinien atrakcyjnie wyglądać. Jego odpowiednie przygotowanie wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Jak więc udekorować stół na Komunię w domu? Co go uświetni? Jakie elementy dekoracyjne koniecznie powinny się na nim znaleźć?

  1. Biały obrus. To elegancki dodatek, który uświetni komunijny stół. Powinien on być nie tylko atrakcyjny, ale również praktyczny. Dlatego spośród dostępnych na rynku wariantów warto wybierać te plamoodporne.
  2.  Świeże kwiaty. Bukiety ze świeżych kwiatów doskonale sprawdzają się w roli dekoracji. Żeby uświetnić obiad komunijny, warto zadbać o to, aby znalazły się one nie tylko komunijnym stole, lecz w całym domu. Szczególnie atrakcyjnie prezentują się bukiety z polnych kwiatów, konwalii, róż czy też narcyzów.
  3.  Świece. Nie tylko atrakcyjnie wyglądają, ale również wprowadzają wyjątkowy nastrój. Można je włożyć nie tylko do klasycznych świeczników, ale również szklanych dzbanków czy też słojów.

Komunia w domu to ogromne wyzwanie logistyczne. Żeby przygotować udane przyjęcie, niekoniecznie jednak trzeba się natrudzić. Wystarczy bowiem zlecić część obowiązków  wyspecjalizowanym podmiotom. Opracowaniem menu na Komunię i przygotowaniem potraw może zająć się firma cateringowa. Dzięki profesjonalnemu wsparciu nie tylko zaserwujesz pyszne dania, ale również zyskasz cenny czas. To wygodna opcja, która ułatwia organizację Komunii w domu i pozwala rodzicom nacieszyć się tym ważnym wydarzeniem w życiu ich dziecka.