Organizacja stypy nie jest łatwym przedsięwzięciem. Ból po śmierci bliskiej osoby często jest zbyt mocny, by móc w pełni skupić się na kwestiach związanych z przygotowaniem wszystkiego. Należy zastanowić się nad tym, kogo zaprosić, co osoby uczestniczące w stypie powinny zjeść i gdzie ma odbyć się spotkanie. W tych niewątpliwie trudnych chwilach warto oprzeć się więc na wiedzy i pomocy specjalistów, którzy zapewnią niezbędne wsparcie. Chociażby w postaci przydatnych wskazówek, które znajdziesz w poniższym tekście.

Czy stypa zawsze jest konieczna? Stypa a konsolacja – różnice znaczenia

Organizacja stypy wydaje się istotna z dwóch powodów, na które zresztą wskazują same określenia tego wydarzenia. Nazwa stypa pochodzi od łacińskiego słowa „stipis”, oznaczającego jałmużnę oraz datek. W naszej kulturze wiąże się to z poczęstunkiem (głównie w formie obiadu) dla zaproszonych gości, w podzięce za przybycie i udział w ceremonii pogrzebowej. Mowa tu zwłaszcza o osobach z daleka, dla których sama podróż była męcząca. W trakcie stypy mogą więc wypocząć, coś zjeść i niejako przy okazji odnowić więzy rodzinne.

Stypa ma także duchowy i terapeutyczny wymiar. Jej druga nazwa to konsolacja, która oznacza pocieszenie. W istocie, spędzenie dnia pogrzebu w gronie rodziny pozwala lepiej poradzić sobie ze smutkiem związanym ze stratą bliskiej osoby. W trakcie stypy jest więc czas na rozmowę, dodanie sobie otuchy i wspólne wspominanie dawnych wydarzeń – dzięki temu najbliżsi zmarłego wiedzą, że nie są sami.

I choć organizacja konsolacji nie jest żadnym obowiązkiem, warto się nad tym zastanowić, biorąc pod uwagę zarówno wymiar praktyczny, jak i duchowy.

Kto organizuje stypę? Kiedy się ona odbywa?

Przyjęło się, że za przygotowanie omawianej uroczystości odpowiada najbliższa rodzina – mąż, żona bądź dzieci zmarłej osoby. W dalszej kolejności można wymienić rodzeństwo oraz rodziców, jeżeli pogrzeb dotyczy dziecka. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby w organizacji stypy udział wzięło więcej osób. Mowa tu zarówno o członkach rodziny, jak i profesjonalistach pracujących w wynajętym lokalu bądź dostarczających jedzenie i napoje (firma cateringowa).

Jeśli zastanawiasz się, kiedy zorganizować stypę, należy podkreślić, że w większości przypadku obydwa się ona tuż po pogrzebie, tak aby rodzina i znajomi nie musieli martwić się, co mają ze sobą zrobić po ceremonii. Oczywiście są od tego wyjątki, związane na przykład ze specyficznym położeniem cmentarza, jednak zazwyczaj do omawianego spotkania dochodzi maksymalnie kilkadziesiąt minut po tym, jak zakończy się pogrzeb.

Gdzie zorganizować stypę? We własnym domu, czy w lokalu gastronomicznym?

Skoro poruszyliśmy już podstawowe kwestie organizacji stypy, możemy przejść do spraw czysto praktycznych. Spore znaczenie ma zwłaszcza miejsce stypy, które w dużej mierze jest zależne od liczby gości. Zazwyczaj opcje do wyboru są dwie.

  • Jeżeli zapraszasz tylko najbliższą rodzinę, możesz urządzić stypę we własnym domu. Takie spotkanie nie powinno wiązać się z dużymi wydatkami, ani wieloma obowiązkami organizacyjnymi. Pamiętaj oczywiście o poczęstunku i o tym, aby każdy miał gdzie usiąść.
  •  A jeśli w dniu pogrzebu ma zjawić się kilkanaście bądź kilkadziesiąt gości, najlepszym rozwiązaniem wydaje się organizacja stypy w wybranym wcześniej lokaluNa przykład w restauracji, małej sali bankietowej lub w innym miejscu, które pomieści większą liczbę osób.

 Oczywiście wiele zależy od Twoich możliwości finansowych. Nie ma wcale obowiązku zapraszania wszystkich – jeżeli obawiasz się dużych wydatków lub po prostu czujesz, że nie masz siły na duże uroczystości, możesz ograniczyć się do spotkania w gronie najbliższych. Oczywiście nie zapomnij przywitać się z dalszą rodziną i podziękować im za przybycie.

Jak się organizuje stypę? O czym należy pamiętać?

Wybór lokalu, lub też przygotowanie domu bądź mieszkania, to oczywiście nie koniec. Nie można pominąć także poczęstunku, który, wbrew pozorom, może sprawić sporo problemów. Z tego właśnie powodu wiele osób pyta, co zrobić do jedzenia na stypę.

W dobrym tonie wydaje się zapytać zaproszonych gości nie tyle o ich preferencje, co o ewentualne potrzeby i ograniczenia związane ze spożywanymi posiłkami. Dotyczy to zwłaszcza wegetarian, wegan i osób nietolerujących glutenu. Wszystko po to, aby stypa nie wiązała się z żadnymi przykrymi doświadczeniu lub wręcz rodzinnymi zgrzytami.

Jeżeli zastanawiasz się, jak zorganizować stypę-konsolację, by to pogodzić, możesz postawić na usługi profesjonalnej firmy cateringowej. Tak samo jak zakład pogrzebowy zajmuje się organizacją pogrzebu, tak specjaliści od cateringu na konsolację wezmą na siebie kwestie związane z jedzeniem, napojami i wszystkimi elementami dodatkowymi. Niezależnie od tego, czy stypa odbywa się w domu, czy w restauracji. Z czego więc powinien składać się poczęstunek?

  1. Zupy – tradycyjnie w trakcie tego typu uroczystości podaje się rosół, choć oczywiście możesz postawić też pomidorową, żurek lub zupę krem.
  2.  Drugie danie – dobrym wyborem wydaje się przygotowanie kilku rodzajów mięs, takich jak kotlet po staropolsku, de volaille, sznycel, czy pieczeń. Do dojść może bukiet warzyw do obiadu, różnego rodzaju surówki i sałatki. Oczywiście nie zapominaj także o daniach dla wegetarian, wegan i gości, którzy unikają glutenu.
  3.  Napoje – podanie alkoholu na stypie nie jest dobrym pomysłem, warto ograniczyć się do soków, wody, napojów gazowanych, jak również kawy i herbaty
  4.  Dodatki – w tym miejscu należy wymienić ciasto na stypę, owoce, warzywa oraz ewentualne sałatki i słone przekąski.

 Uroczysty poczęstunek wcale nie musi być okazały. Pamiętaj o tym, że chodzi tu w głównej mierze o podziękowanie gościom za udział w pogrzebie, a także spędzenie kilku chwil w gronie przyjaciół i rodziny. Wszystko po to, aby ten trudny czas po pochówku bliskiej osoby stał się choć trochę łatwiejszy.